Łożyska otaczają nas zarówno w domu, jak i w pracy czy zakładzie produkcyjnym. Znajdziemy je w prostych urządzeniach, takich jak krzesła obrotowe, czy mikser. Jednak w tym artykule zostaną przedstawione cechy i zastosowania przemysłowe łożysk wzdłużnych. To one wytrzymują niemałe obciążenia w wyrafinowanych maszynach i podzespołach, takich, jak skrzynie biegów w samochodach czy w turbinach wodnych. Na jakie rodzaje dzielą się łożyska wzdłużne i jakie mają cechy? Tego dowiesz się z tego artykułu.
Łożyska wzdłużne to rodzaj łożysk tocznych. Wśród nich wyróżnia się trzy podtypy : łożyska kulkowe, baryłkowe i igiełkowe. Jakie mają cechy? Łożyska kulkowe potrafią przenosić obciążenia osiowe i promieniowe. Oprócz tego potrafią je przenosić, zależnie od budowy łożyska, w jednym lub dwóch kierunkach. Są kompaktowe i dosyć tanie. Trzeba pamiętać, że łożysko kulkowe wzdłużne działa poprawnie przy obciążeniu osiowym o odpowiedniej wartości. Natomiast łożysko baryłkowe jest rozłączne. Pierścienie dostosowane są do działania oddzielnego. Łożyska igiełkowe wzdłużne przenoszą wysokie obciążenia wzdłużne i udarowe. Wszystkie podtypy łożysk wzdłużnych charakteryzują się tym, że mogą przenosić bardzo duże obciążenia i pracować przy dużych prędkościach obrotowych. Jakie zastosowania mają łożyska wzdłużne?
Do najważniejszych zastosowań łożyska wzdłużnego zalicza się:
Żeby dobrze dobrać łożysko do pracy warto skorzystać z konfiguratorów online, które ułatwią wybór odpowiedniego komponentu.