Zastanawiasz się nad działaniem łożysk w swojej aplikacji? Nie wiesz, jakie łożysko dobrać do Twoich potrzeb? Tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi na swoje pytania dotyczących łożysk. Dowiesz się, czym są, jaką mają klasyfikację i jakie dany rodzaj łożyska ma zastosowanie. Zostań na stronie, aby dowiedzieć się więcej.
Dzisiejsze łożyska biorą swoją budowę z konstrukcji opracowanych pod koniec XIX wieku. Jaki miały cel? Otóż łożyska mają dwa kluczowe zastosowania – przenoszą ruch oraz siłę. Oprócz tego podtrzymują wcześniej wspomniany ruch w urządzeniach, zmniejszając tarcie. Z jakich elementów składają się łożyska? Do części składowych łożysk zalicza się:
Co robią poszczególne elementy łożyska? Pierścień wewnętrzny mocuje łożysko na wale, natomiast zewnętrzny mocuje łożysko w obudowie. Elementy toczne łożyska odpowiadają za zmniejszenie tarcia w układzie. Koszyk natomiast, tak jak wspomniano utrzymuje elementy toczne w odległości i prowadzi je. W jakich maszynach znajdą zastosowanie łożyska? W jakich dziedzinach przemysłu można je spotkać? Zostań na stronie, aby się tego dowiedzieć.
Wszystko zależy od rodzajów łożyska. Ma tak uniwersalne zastosowanie, że warto przyjrzeć się klasyfikacji łożysk. Warto to zrobić, żeby poznać wszystkie funkcje łożyska we współczesnym przemyśle. Zatem do łożysk zaliczamy:
Łożyska promieniowe przenoszą siły tylko w sposób promieniowy, nie przenosząc sił wzdłużnie. Znajdują zastosowanie m.in. w przekładniach pasowych. Łożyska wzdłużne pozwalają na obrót obiektu, który obciąża układ od góry. Dzięki temu można je z powodzeniem używać wszędzie tam, gdzie siły występują w układzie pionowym. Łożyska ślizgowe montuje się w urządzeniach, które muszą pozostać ciche. Łożyska krzyżowe odpowiadają na zapotrzebowanie aplikacji obrotowych zawierających obciążenia kombinowane czyli wzdłużne i promieniowe. Przykładem mogą być sprzęty medyczne czy stoły obrotowe. Na koniec łożyska kombinowane – łączą ze sobą różne cechy innych łożysk np. igiełkowo-kulkowych.